Wybierz kategorię
Język: Polska wersja językowa English version

Wyszukiwarka

Szukaj pilota

Ustawienia

Waluta:
Język:
sortowanie:

Konsultanci on-line

Aneta Zomerfeld

Realizacja zamówień

Poniedziałek-piątek 8:00-17:00
w soboty od 9:00-15:00

tel. +48 71 314 64 29
fax: +48 71 315 69 09

Sprawdź nas!

logo

Moduł fotowoltaiczny definiowany jest jako urządzenie służące do przemiany światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Składa się on z pasemek zlutowanych ze sobą ogniw słonecznych, które są zalaminowane, pokryte szybą i oprawione w aluminiowe ramy. Dostępne komercyjnie moduły fotowoltaiczne mają moc od 5W do 230W i mogą być dowolnie łączone w celu uzyskania rządanych parametrów. Moduły fotowoltaiczne są urządzeniami stałoprądowymi, generującymi napięcie pomiędzy 16 a 60Vdc (w zależności od modelu i producenta).

Możliwe rodzaje połączeń

  • Szeregowe - powstaje na skutek połączenia (+) jednego modułu z (-) drugiego modułu; napięcia połączonych w ten sposób modułów sumują się.
  • Równoległe - powstaje na skutek połączenia (+) jednego modułu z (+) drugiego modułu oraz (-) z (-); prądy połączonych w ten sposób modułów sumują się.

Moduły fotowoltaiczne mogą być łączone ze sobą w praktycznie dowolnej ilości. 
 

Rodzaje ogniw

  • Ogniwa monokrystaliczne - wykonane z jednego monolitycznego kryształu krzemu. Charakteryzuje się wysoką sprawnością zazwyczaj 18-22% oraz wysoką ceną. Posiadają charakterystyczny ciemny kolor.
  • Ogniwa polikrystaliczne wykonane z wykrystalizowanego krzemu. Charakteryzują się sprawnością w przedziale 14-18% oraz umiarkowaną ceną. Zazwyczaj posiadają charakterystyczny niebieski kolor i wyraźnie zarysowane kryształy krzemu.
  • Ogniwa  amorficzne wykonane z amorficznego, bezpostaciowego niewykrystalizowanego krzemu. Charakteryzują się niską sprawnością w przedziale 6-10% oraz niską ceną. Zazwyczaj posiadają charakterystyczny lekko bordowy kolor i brak widocznych kryształów krzemu.

od lewej ogniwo krzemowe monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne

 

Obecnie następuje także rozwój ogniw fotowoltaicznych drugiej generacji:

  • Ogniwa CdTe  wykonane z wykorzystaniem półprzewodnikowego tellurku kadmu CdTe. W tej technologii zazwyczaj cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa a jego sprawność wynosi 10-12%. Z uwagi na bardzo niskie zużycie półprzewodnika ogniwa oparte o tellurek kadmu charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do mocy.
  • Ogniwa CIGS wykonane z mieszaniny półprzewodników takich jak miedz, ind, gal, selen tzw. CIGS. W tej technologii bardzo często cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa a jego sprawność wynosi 12-14%. W przypadku ogniw opartych o CIGS możliwa jest produkcja metodą przemysłowego druku który jest bardzo tanim i wydajnym sposobem produkcji ogniw.

od lewej ogniwo CIGS i CdTe

Ogniwa CdTe, CIGS a także niektóre ogniwa z krzemu amorficznego to tak zwane ogniwa cienkowarstwowe, w których warstwa aktywnego półprzewodnika ma grubość kilku mikrometrów, czyli jest blisko 100 cieńsza niż w przypadku ogniw z krzemu Poli czy Mono krystalicznego. Cienkowarstwowe ogniwa II generacji dzięki znacznej redukcji zużycia półprzewodników charakteryzują się korzystnym stosunkiem ceny do mocy.


Brak towarów w tej grupie towarowej

© 2009 Cybor-Tech
Projekt i wykonanie: NetAs
W naszej ofercie:AkumulatoryAlarmyAntenyCar audioRadia CBAkcesoria GSMKable i złącza
Kamery przemysłoweAkcesoria SATLaseryDiody LEDLutownice i akcesoriaOświetlenie, żarówkiPilotyTrafopowielaczeWtyki i gniazdaZasilacze