Wybierz kategorię
Język: Polska wersja językowa English version

Wyszukiwarka

Szukaj pilota

Ustawienia

Waluta:
Język:
sortowanie:

Realizacja zamówień

Poniedziałek-piątek 8:00-17:00
w soboty od 9:00-15:00

tel. +48 71 314 64 29
fax: +48 71 315 69 09

Sprawdź nas!

logo

Moduł fotowoltaiczny definiowany jest jako urządzenie służące do przemiany światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Składa się on z pasemek zlutowanych ze sobą ogniw słonecznych, które są zalaminowane, pokryte szybą i oprawione w aluminiowe ramy. Dostępne komercyjnie moduły fotowoltaiczne mają moc od 5W do 230W i mogą być dowolnie łączone w celu uzyskania rządanych parametrów. Moduły fotowoltaiczne są urządzeniami stałoprądowymi, generującymi napięcie pomiędzy 16 a 60Vdc (w zależności od modelu i producenta).

Możliwe rodzaje połączeń

  • Szeregowe - powstaje na skutek połączenia (+) jednego modułu z (-) drugiego modułu; napięcia połączonych w ten sposób modułów sumują się.
  • Równoległe - powstaje na skutek połączenia (+) jednego modułu z (+) drugiego modułu oraz (-) z (-); prądy połączonych w ten sposób modułów sumują się.

Moduły fotowoltaiczne mogą być łączone ze sobą w praktycznie dowolnej ilości. 
 

Rodzaje ogniw

  • Ogniwa monokrystaliczne - wykonane z jednego monolitycznego kryształu krzemu. Charakteryzuje się wysoką sprawnością zazwyczaj 18-22% oraz wysoką ceną. Posiadają charakterystyczny ciemny kolor.
  • Ogniwa polikrystaliczne wykonane z wykrystalizowanego krzemu. Charakteryzują się sprawnością w przedziale 14-18% oraz umiarkowaną ceną. Zazwyczaj posiadają charakterystyczny niebieski kolor i wyraźnie zarysowane kryształy krzemu.
  • Ogniwa  amorficzne wykonane z amorficznego, bezpostaciowego niewykrystalizowanego krzemu. Charakteryzują się niską sprawnością w przedziale 6-10% oraz niską ceną. Zazwyczaj posiadają charakterystyczny lekko bordowy kolor i brak widocznych kryształów krzemu.

od lewej ogniwo krzemowe monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne

 

Obecnie następuje także rozwój ogniw fotowoltaicznych drugiej generacji:

  • Ogniwa CdTe  wykonane z wykorzystaniem półprzewodnikowego tellurku kadmu CdTe. W tej technologii zazwyczaj cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa a jego sprawność wynosi 10-12%. Z uwagi na bardzo niskie zużycie półprzewodnika ogniwa oparte o tellurek kadmu charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do mocy.
  • Ogniwa CIGS wykonane z mieszaniny półprzewodników takich jak miedz, ind, gal, selen tzw. CIGS. W tej technologii bardzo często cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa a jego sprawność wynosi 12-14%. W przypadku ogniw opartych o CIGS możliwa jest produkcja metodą przemysłowego druku który jest bardzo tanim i wydajnym sposobem produkcji ogniw.

od lewej ogniwo CIGS i CdTe

Ogniwa CdTe, CIGS a także niektóre ogniwa z krzemu amorficznego to tak zwane ogniwa cienkowarstwowe, w których warstwa aktywnego półprzewodnika ma grubość kilku mikrometrów, czyli jest blisko 100 cieńsza niż w przypadku ogniw z krzemu Poli czy Mono krystalicznego. Cienkowarstwowe ogniwa II generacji dzięki znacznej redukcji zużycia półprzewodników charakteryzują się korzystnym stosunkiem ceny do mocy.

Nazwa
Index Cena netto Cena brutto Stan J.M. Koszyk
100W Kolektor fotowoltaiczny mono na ramie aluminiowej SOL-0003 690.24 PLN 849.00 PLN na zamówienie szt. do przechowalni 
10W Kolektor fotowoltaiczny mono na ramie aluminiowej SOL-0001 69.02 PLN 84.90 PLN na zamówienie szt. do przechowalni 
200W Kolektor fotowoltaiczny mono na ramie aluminiowej SOL-0004 1252.03 PLN 1540.00 PLN na zamówienie szt. do przechowalni 
250W Kolektor fotowoltaiczny mono na ramie aluminiowej SOL-0005 1725.61 PLN 2122.50 PLN na zamówienie szt. do przechowalni 
50W Kolektor fotowoltaiczny mono na ramie aluminiowej SOL-0002 345.12 PLN 424.50 PLN na zamówienie szt. do przechowalni 
© 2009 Cybor-Tech
Projekt i wykonanie: NetAs
W naszej ofercie:AkumulatoryAlarmyAntenyCar audioRadia CBAkcesoria GSMKable i złącza
Kamery przemysłoweAkcesoria SATLaseryDiody LEDLutownice i akcesoriaOświetlenie, żarówkiPilotyTrafopowielaczeWtyki i gniazdaZasilacze